Detailing interior - produse si metode folosite

Tutoriale, ghiduri si sfaturi despre diverse modificari / reparatii / retrofituri / intretinere
Scrie răspuns [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar utilizator
Catalin
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Ian 12, 2019 2:53 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Sâm Ian 12, 2019 4:24 pm

Imagine

Salutare colegi,

Mai jos va prezint cu ce si cum am realizat detailing-ul pe interior la CC-ul meu :) .

Imagine

Produse folosite infara de piele:
  • CarPro Inside - pentru curatare interior
  • CarPro Perl - pentru aspect si protectie. L-am folosit concentrat, pe viitor incerc si dilutia 1:1.
  • Pensula Vale Pro
  • Burete aplicator
  • 2x Microfibre
Produse folosite pentru piele:
  • Dodo Juice supernatural leather cleaner - pentru curatare piele
  • Leather Master Vital - pentru a revitaliza pielea
  • Leather Master Protection Cream - pentru a proteja pielea
  • 1x Pensula Valet Pro
  • 1x Perie Valet Pro
  • 2x Bureti Meguiars - pentru a aplica LM Vital respectiv LM Protection Cream
  • 2x Microfibre
Produse folosite pentru chedere:
  • CarPro Inside - pentru curatare, nu am avut altceva pe moment
  • Nextzett Gummi - tratament chedere, este pe baza de apa si isi face treaba foarte bine
  • 1x Periuta
  • 2x Betisoare cu burete - folosite pentru a aplica tratamentul in locurile greu accesibile
  • 2x Microfibre
Produse folosite pentru curatare geamuri:
  • Koch Chemie Speed Glass Cleaner
  • 2x Microfibre
Imagine

Cum am procedat pentru bord si plastice:
  • Curatare - am pulverizat CarPro Inside pe pensula si am inceput sa curat portiuni mici apoi stergeam cu microfibra. Nu am curatat portiuni mai mari odata deoarece se usca foarte repede spuma si stergerea se facea mai greu.
  • Aspect si protectie - pe un burete aplicator am pus CarPro Perl si tamponam de exemplu pe usa din 10 cm in 10 cm si apoi intindeam cu buretele pana se uniformiza totul. Lasam undeva la 5-10 minute apoi stergeam excesul pentru a ramane un aspect mat.
Cum am procedat pentru piele:
  • Curatare - pulverizam DJ Leather Cleaner pe perie sau pensula si la fel pe portiuni mici deoarece se usca foarte repede. Nu pulverizam foarte multa solutie deoarece pielea este perforata.
  • Revitalizare - am pus LM Vital pe burete si am inceput sa intind. La fel nu foarte mult pentru a fi stratul uniform. Lasat aproximativ 30-40 minute (maxim 1h) sa se usuce.
  • Protectie - LM Protection Cream are cam aceeasi procedura de aplicare ca LM Vital.
La fel am procedat si cu volanul.

Cum am procedat pentru chedere:
  • Curatare - am pulverizat solutie pe microfibra si am inceput sa curat. Am utilizat aici si o periuta, initial am crezut ca o sa se zgarie chederul dar nu s-a intamplat nimic.
  • Tratament - Nextzett Gummi are un burete in cap si a fost usoara aplicarea cu el iar in zonele greu accesibile am folosit betisoare cu burete.

Timp de lucru: 6-7 ore
Locatie: in garaj o parte si o parte in curte

Imagine

ImagineImagineImagineImagineImagineImagine
ImagineImagine

Imagine

ImagineImagineImagineImagine


:arrow: Recomand efectuarea acestor pasi minim de 2 ori pe an :!: Pielea auto se intareste si apar fisuri. Noi trebuie sa intervenim cu diferite produse pentru a evita imbatranirea ei in timp.

Astept pareri, multumesc !

Avatar utilizator
VWCC
Guru
Mesaje: 75
Membru din: Mar Oct 03, 2017 4:03 pm
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Mar Feb 26, 2019 10:57 am

Felicitari, un tutorial de nota 10.
Asteptam mai multe persoane sa vina cu feedback dupa aceste tipuri de operatiuni de "detailing" :D

Scrie răspuns
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
  • Informaţie
  • Cine este conectat

    Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator